V knjižnici na Jezerskem nas je obiskal Kekec!
Družinska pismenosti je ena temeljnih oblik učenja in prinaša številne dobrobiti v razvoju otroka in tudi ostalim članom družine. V Mestni knjižnici Kranj se z raziskovanjem koncepta družinske pismenosti ukvarjamo že slabo desetletje. Po zaključku mednarodnega projekta Family Literacy Works! smo pričeli razvijati lastne bralno-spodbujevalne projekte za družine, ki smo jih poimenovali Modra popotnica in vključujejo znanja in modrosti, ki jih starši ali drugi odrasli prenašajo na svoje otroke.
V Krajevni knjižnici Jezersko so delavnice potekale v mesecu novembru v treh zaporednih terminih. Tematski sklop Lokalno je modro je namenjen domoznanskim vsebinam. Obletnici, 140 letnica rojstva Josipa Vandota in 60 let od nastanka prvega slovenskega barvnega filma Srečno, Kekec! (1963), sta botrovali naši izbiri osrednje rdeče niti, to je bila, Kekec.
Z vsako naslednjo delavnico se nas je, v tokrat skoraj premajhni knjižnici, zbralo ogromno število oboževalcev Kekca. Tudi najmlajši ga že zelo dobro poznajo. Ustvarjalne delavnice, povezane s filmsko umetnostjo so nas popeljale po poteh junakov Vandotovega in filmskega Kekca. Področje pridelave in obdelave ovčje volne ter oblačilno kulturo Kekčevega časa, pa smo raziskovali kar doma, na Jezerskem, skupaj z Mijo Murovec.
Delavnic Modre popotnice se je skupno udeležilo 15 družin. Upamo, da je bilo druženje v knjižnici prijetno, zabavno in predvsem poučno, tako za mlajše udeležence, kot njihove starše.
Tudi doma lahko ustvarjamo okolje, kjer je branje cenjeno. S tem spodbujamo otroke, da postanejo samostojni bralci. Koristi se kažejo na več področjih; povečuje se besedni zaklad in jezikovne spretnosti, otroci pa pri tem krepijo samozavest, pogosto dosegajo tudi boljše rezultate v šoli. Branje zgodb ima vpliv tudi na komunikacijo in povezanost znotraj družine. Otroci hkrati ob branju razvijajo kritično mišljenje in analitične sposobnosti. To jim pomaga razumeti svoja in čustva drugih, preko katerih razvijajo čustveno inteligenco. In kar je najpomembnejše; druženje ob knjigi omogoča dostop do informacij in znanja, kar jim pomaga pri iskanju odgovorov in razumevanju sveta.
Prizadevnost za dvig ravni pismenosti ter spodbujanje medgeneracijskega učenja je odgovornost nas vseh, ki nenazadnje prispevata tudi k razvoju lokalne skupnosti.
Zapisala:
Maja Lesar, bibliotekarka
Krajevna knjižnica Jezersko