20. maja letos bomo praznovali že 8. svetovni dan čebel (SDČ) – dan, ki je posvečen opraševalcem, brez katerih si težko predstavljamo življenje, kot ga poznamo danes. Svetovni dan čebel je bil razglašen leta 2017 na pobudo Republike Slovenije in pomeni enega največjih diplomatskih dosežkov naše države.
Slovenci smo s tem praznikom svetu poslali pomembno sporočilo: čebele niso le del naše tradicije, ampak ključne za obstoj življenja na Zemlji. Prvo uradno praznovanje je potekalo leta 2018 v Žirovnici, rojstnem kraju Antona Janše, pionirja sodobnega čebelarstva, rojenega prav 20. maja 1734. Njegovo znanje in spoštovanje do narave nas še danes navdihujeta.
Ob praznovanju svetovnega dne čebel se vsako leto povežejo številne organizacije, društva, šole in posamezniki – tako v Sloveniji kot po svetu.
Zakaj so čebele tako pomembne?Morda se niti ne zavedamo, da so čebele in drugi opraševalci odgovorni za opraševanje kar 75 % kulturnih rastlin, ki jih uporabljamo v prehrani. Poleg tega so tudi kazalniki zdravega okolja – če njim ni dobro, tudi nam dolgoročno ne bo.
Žal so čebele danes v mnogih delih sveta ogrožene. Glavni vzroki za to so intenzivno kmetijstvo, uporaba pesticidov, podnebne spremembe in izguba življenjskega prostora.
Kaj lahko storimo sami?Vsak izmed nas lahko prispeva k bolj čebelam prijaznemu okolju. Tukaj je nekaj enostavnih, a učinkovitih ukrepov:
Svetovni dan čebel ni le praznovanje – je tudi priložnost za razmislek. S tem, ko pomagamo čebelam, pomagamo tudi naravi in sebi. Čebele za življenje potrebujejo isto kot mi: čist zrak, zdravo okolje in ravnovesje v naravi.
Naj nas letošnji svetovni dan čebel opomni, kako pomembna je povezanost človeka z naravo – in kako z majhnimi dejanji lahko naredimo velike spremembe.
Dr. Peter Kozmus
Podpredsednik svetovne čebelarske organizacije Apimondia