Spoštovane volivke in volivci v Občini Jezersko,
Župan Občine Jezersko Jurij Rebolj je 3.7.2018 prejel pobudo za razpis naknadnega referenduma o Odloku o spremembi meje med naseljema Kamniška Bistrica in Zgornje Jezersko, na katerem naj se odloča o vprašanju: »Ali ste za to, da se uveljavi Odlok o spremembi meje med naseljema Kamniška Bistrica in Zgornje Jezersko, ki ga je občinski svet Občine Jezersko sprejel na seji 26.6.2018?« Pobudo mu je izročil pobudnik Primož Muri.
Obveščamo vas, da se zbirajo podpisi za razpis naknadnega referenduma o Odloku o spremembi meje med naseljema Kamniška Bistrica in Zgornje Jezersko, ki še ni stopil v veljavo, od 4.9.2018 do 9.10.2018.
Skladno s 16.b členom Zakona o referendumu in ljudski iniciativi da volivec svojo podporo z vpisom osebnih podatkov na obrazec za podporo volivca, na katerem je navedeno, da daje podporo zahtevi oziroma pobudi za vložitev predloga zakona. Volivec lahko da svojo podporo s podpisom na predpisanem obrazcu, samo enkrat.
Na Upravni enoti Kranj volivec lahko da podporo na predpisanem obrazcu v poslovnem času in sicer:
na naslednjih mestih:
na krajevnih uradih v času uradnih ur:
Podpora pobudi se lahko poda na naslednje načine:
1. OSEBNO PRED PRISTOJNIM ORGANOM
Volivec lahko da podporo s podpisom na predpisanem obrazcu. Obrazec podpiše osebno pred pristojnim organom, ki vodi evidenco volilne pravice, ne glede na kraj stalnega prebivališča.
Uradna oseba ob predložitvi obrazca podpore najprej ugotovi identiteto posameznika, pravilnost podatkov o volivcu, ki so navedeni na obrazcu ter obstoj njegove volilne pravice. Opozarjamo, da je pri potrjevanju obrazcev potrebno skrbno preveriti, da so vsi podatki, ki jih vpisuje volivec vpisani čitljivo in popolno, enako velja za podatke, ki jih vpiše uradna oseba. Obrazec mora biti žigosan in podpisan s strani volivca in uradne osebe, saj je le takšno podporo mogoče šteti za veljavno.
Potrjen obrazec podpore se vrne volivcu, saj obrazce podpore zbira pobudnik.
2. PREKO ENOTNEGA DRŽANEGA PORTALA E-UPRAVA
Volivec lahko podpiše obrazec tudi preko enotnega državnega portala e-uprava z varnim elektronskim podpisom, overjenim s kvalificiranim potrdilom (3. in 4. odstavek 16.b člena ZRLI). Upravna enota bo prejela elektronsko podpisan obrazec in na podlagi uradnih evidenc preverila identiteto volivca. Če upravna enota ugotovi, da je elektronski obrazec pravilno podpisan in volivec vpisan v evidenco volilne pravice, podpora pa še ni evidentirana, podporo evidentira v računalniško vodeni evidenci in potrjen obrazec posreduje pobudniku. Na mesto podpisa volivca bo UE dodala uradni zaznamek o elektronskem podpisu: »Elektronski podpis«.
3. VOLIVCI V BOLNIŠNICAH, DOMOVIH ZA STAREJŠE OBČANE, ZAVODIH ZA INVALIDNE OSEBE, NA PRESTAJANJU ZAPORNE KAZNI
Volivci, ki so v času zbiranja podpor v bolnišnicah, domovih za starejše, zavodih za invalidne osebe in podobnih zavodih ter osebe na prestajanju zaporne kazni, lahko svojo podporo izrazijo tako, da njihov podpis na obrazcu potrdi posebej za to pooblaščena oseba organa oziroma zavoda. Odgovorna oseba zavoda oziroma organa, pooblasti osebo zaposleno v zavodu oziroma organu (npr: socialno delavko, osebo odgovorno za prijavo prebivališča itd.).
Volivec izpolni prvi del obrazca in se lastnoročno podpiše pred pooblaščeno osebo organa oziroma zavoda. Pooblaščena oseba preveri volivčevo identiteto na podlagi vpogleda v osebni dokument (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje, maloobmejna prepustnica, orožna listina) in volivčev podpis potrdi s svojim lastnoročnim podpisom (na levi strani obrazca - vzporedno s podpisom volivca) ter žigom organa oziroma zavoda.
Volivec tako izpolnjen obrazec podpore pošlje pobudniku, ki poskrbi, da se dana podpora pošlje upravni enoti za vpis podpore v računalniško evidenco.
4. VOLIVCI, KI STALNO ALI ZAČASNO PREBIVAJO V TUJINI
Osebe, ki med potekom roka za zbiranje podpisov stalno ali začasno prebivajo v tujini, lahko svojo podporo izrazijo tako, da njihov podpis na obrazcu potrdi uradna oseba diplomatskega predstavništva ali konzulata Republike Slovenije v tujini (v nadaljevanju: DKP) ali oseba, ki jo za potrjevanje identitete volivcev določi ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve (v nadaljevanju: MZZ).
Volivec izpolni prvi del obrazca in se lastnoročno podpiše pred uradno osebo. Uradna oseba preveri volivčevo identiteto na podlagi vpogleda v osebni dokument in podpis potrdi z lastnoročnim podpisom in žigom diplomatskega predstavništva ali konzulata Republike Slovenije, na levi strani obrazca (vzporedno s podpisom volivca), oziroma z lastnoročnim podpisom, če identiteto potrdi oseba, ki jo za potrjevanje identitete določi MZZ.
Volivec tako izpolnjen obrazec podpore pošlje pobudniku, ki poskrbi, da se podana podpora zaradi vpisa le-te v računalniško evidenco, pošlje upravni enoti.
5. BOLNI IN INVALIDI
Osebe, ki imajo v Republiki Sloveniji prijavljeno stalno ali začasno prebivališče, vendar zaradi bolezni ali invalidnosti ne morejo osebno pred pristojni organ, lahko svojo podporo dajo pred uradno osebo pristojnega organa, ki takšno osebo obišče na domu najpozneje šest dni pred iztekom roka za predložitev zahtev oz. dajanje podpor.
Zahtevo za obisk na domu lahko upravni enoti sporočijo po telefonu ali preko e-pošte ali navadne pošte, vendar najpozneje petnajst dni pred iztekom roka, ki je določen za predložitev zahteve. V zahtevi navedejo svoje osebne podatke, naslov stalnega prebivališča, telefonsko številko, z navedbo, da se zaradi bolezni ali invalidnosti ne morejo osebno zglasiti pred upravnim organom. Zdravstvenega stanja ni potrebno dokazovati, zadošča le navedba volivca.
Volivci pošljejo potrjen obrazec podpore NA NASLOV:
Primož Muri, Zg. Jezersko 151, 4206 Zg. Jezersko