Zapisala Mija Murovec (Glasilo PrJezer, marec 2022)
Franci Tičar ml. je moj nečak. Rojen pri Jenku. Od mladih nog inovativen ustvarjalec, umetnik, spoštovan sodelavec, srečen očka treh hčerk, skrben mož. Je umetniška duša, ki je imela in ima možnost, da se je razvijala in rasla.
Pred šestimi leti sem ga predstavila v Pr' Jezer, ko je z motorno žago izdelal prelepega kozoroga iz enega jesenovega debla. Leto kasneje mu je uspela skulptura »Gams in orel«, ki krasi trato pred Lovskim domom v Sibiriji. Danes pa popolnoma nov izdelek, nova tehnika- kot v seriji »Skovano v ognju«- damaščanski nož.
Mija: Ustvarjalec mora enostavno začeti. Dokler so ideje v glavi, nihče ne ve zanje. Ali boš še ustvarjal iz lesa? Ali si delo z njim »prerastel« ali samo čakaš novo idejo in primeren kos debla?
Franci: Z lesom zelo rad ustvarjam, saj mi les kot material in svoboda kiparjenja predstavljata lepo protiutež dokaj jeklenemu in discipliniranemu vsakdanu! Neomejene možnosti, ki jih ponuja kiparstvo oz. rezbarstvo, mislim, da se ne da prerasti, saj se z vsako izdelano skulpturo povečajo! Idej je vedno na pretek, debla tudi že potrpežljivo čakajo na stilsko preobrazbo, tako da ste lahko prepričani, da boste še zaslišali zvok motorke iz sibirskega konca!
Mija: Vem, da si po poklicu ključavničar. Svet je poln navdihov , pa vseeno- od kod ideja ravno za ta nož?
Franci: Kot že prej povedano, ne primanjkuje idej, ampak časa za uresničitev le teh, kar je nekako logično! Sama ideja tega noža je bila testiranje lastnih spretnosti in znanja, ki je potrebno za izdelavo zahtevnega mozaičnega damaščanskega vzorca!
Mija: Ali je bilo to delo podobno tistemu, s čemer se dnevno ukvarjaš v službi? Opiši primerjavo , recimo zame, ki o tem delu ne vem nič!
Franci: V grobem gledano ja: vroče, umazano, zakajeno, težko in glasnoJ Od bliže gledano, pa čisto drugače, saj bi bilo rahlo smešno za osebni(neprofitni) izziv izbrati nekaj, za kar me v službi dobro plačujejoJ Dvoreznost napredka tehnologij obdelovanja oz. izdelovanja kovinskih izdelkov je v tem, da smo se iz spretnih rokodelcev z občutkom za detajle, v večji meri spremenili v robote, ki sestavljajo kovinske lego kocke na normo! Ravno iz tega razloga so mi izzivi, kot recimo ta nož, tako pri srcu, ker kljub več stoletni praksi in evoluciji tehnologije še vedno potrebuje ogromno znanja in ročnih spretnosti »stare šole« in kar je najboljše, pri kovanju damaščanskega noža ni bližnjic, kar je tudi glavna teža njegove vrednosti!
Mija: Julia Cameron v knjigi »Umetnikova pot« pravi, da pride KAJ vedno pred KAKO. Najprej si zamislimo, kaj bi radi naredili, kako se potem zgodi kar samo od sebe.Ali si kdaj vmes pomisli: »O fant, tole pa ne bo šlo?« Pa se je potem kot po čudežu zadeva rešila?
Franci: Lahko bi rekel tako kot stanovski kolega iz Butal:«…če bo špičasto, bodo vile, če bo pa ploščato, pa lopata«. Ampak po pravici povedano ne premorem tolikšne mere tolerantnosti med izdelavo, tako da se trudim čim bolje držati v glavi začrtanega načrta, kar pa po navadi pripomore k dobremu rezultatu!
Mija: Končni izdelek je vedno skrivnost. Ali bo dober ali ne bo? Kako si ti zadovoljen s svojim? Imaš že kaj naročil ? Jih boš izdelal?
Franci: Tukaj bi se popolnoma strinjal človekom, ki je dejal, da je perfekcionizem tako blagoslov kot prekletstvo! Na vsak svoj izdelek sem ponosen, saj se vedno trudim dati vse od sebe in vem, da je bilo to v danem času pod danimi pogoji maksimalno, kar sem lahko naredil! Se pa trudim, da je vsak naslednji izdelek boljši od prejšnjega, kar je po mojem mnenju pomembno za osebno rast! Glede na omejen trg, po tovrstnih izdelkih, ki so bolj umetnina kot funkcijsko orodje, naročil ravno ne dežuje, bom pa z največjim veseljem zavihtel kladivo, takoj ko se ponudi priložnost!!!
Tale nož mi je glede na zahtevnost (baje sem po besedah Lenarta Perko, enega najbolj poznanih slovenjskih nožarjev, prvi v Sloveniji z tovrstnim mozaičnim vzorcem) pojedel med 80 in 100 delavnih ur!!! Kot izhodišče in motivacija mi je bil avstralski nožar Kyle Royer, vrjetno eden boljših na svetu! Sama interpretacija vzorca s mojimi inicialijami in oblika pa je moje maslo, saj so možnosti z damaščanskimi vzorci neomejene! Je pa vse povezano z ogromno truda in znanja povezanega z poznavanji jekel na kemijski in molekularni ravni!
Kako je nastajal Francijev damaščanski nož, si lahko ogledate na povezava za filmček: https://youtu.be/3zNBN9Uf_x0
Franci, vem , da ideje rastejo počasi, v mraku in skrivnostnosti, a ko bodo primerno zrele, jih uresniči!!!