Anica Smrtnik (52) se je rodila v Tunjicah pri Kamniku v družini Stele kot zadnja od devetih otrok. Njen prvi stik z glasbo je bil že v otroštvu zelo močen in pristen. Znanje je z leti le še nadgrajevala. Glasba ji je v veselje, v vlogi zborovodje je srečna.
Njena mama je bila odlična pevka, zato je s svojimi otroki veliko prepevala, medtem ko je bil oče brez posluha, a je z veseljem prisluhnil petju domačih, se spominja Anica Smrtnik, ki jo najbližji največkrat kličejo kar Ana.
Z osmimi leti so jo vpisali v Glasbeno šolo Kamnik na ure klavirja, leto kasneje pa je – kljub temu da takrat pedalov z nogami še ni dosegla – že »orglala« v domači župnijski cerkvi sv. Ane v Tunjicah. Pri desetih letih je prevzela odrasli cerkveni pevski zbor in kmalu ustanovila še mladinskega.
Po končani osnovni šoli je najmlajša Steletova nadaljevala svoje glasbeno izobraževanje na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani, leta 1995 pa diplomirala na Akademiji za glasbo iz glasbene pedagogike. Pri 19 letih je prevzela vodenje Mešanega pevskega zbora (MePZ) Odmev Kamnik, kar uspešno počne še danes. Z zborom na tekmovanjih doma in v tujini posegajo po najvišjih priznanjih. Vrsto let je bila tudi umetniška vodja Tunjiškega okteta. Sama pa je kot pevka in korepetitorka sodelovala s številnimi odličnimi zbori, kot so Komorni zbor Ave, Slovenicum, Chorus N'omen.
Poučuje klavir in nauk o glasbi
Že leto dni pred opravljeno diplomo se je zaposlila v Glasbeni šoli (GŠ) Kamnik, kjer poučuje nauk o glasbi in klavir. Z njene strani je leta 1996 prišla tudi pobuda za ustanovitev Mladinskega PZ GŠ Kamnik. V njem pa od leta 2015 prepevajo tudi jezerski otroci. »V njem se je kalilo mnogo pevk in pevcev, ki se še danes s petjem ukvarjajo ljubiteljsko, nekaj pa jih je petje izbralo tudi za svoj poklic,« pripoveduje Smrtnikova. Zbor je leta 2018 prejel zlato priznanje na Državnem tekmovanju otroških in mladinskih pevskih zborov v Zagorju ob Savi, seveda pa je bilo še veliko pomembnih nastopov in tekmovanj, doda.
V Glasbeni šoli Kamnik korepetira še učence evfonija, redno pa na klavirju spremlja zbor Podružnične šole Jezersko in mladinski pevski zbor matične šole OŠ Matije Valjavca Preddvor. Odkar pa je na Jezerskem, vodi tudi domači cerkveni pevski zbor.
Soproga je spoznala skozi petje
Leta 2002 se je omožila z Damjanom Smrtnikom in prišla na Jezersko. Zelo dobro se spominja, kdaj sta se prvič srečala. »Kvartet Jutro je bila moška zasedba štirih bratrancev, Smrtnikov. V Tunjicah so nastopali na materinski dan skupaj s Tunjiškim oktetom …« se spominja. Ampak iskrica med njima ni takoj preskočila. To se je zgodilo šele čez čas. Ko sta se poročila, je imela ona 31, Damjan pa 34 let. V zakonu so se jima rodili trije otroci: Marko, Tobija in Pija. Vsi trije imajo radi glasbo: Marko igra harmoniko, Tobija evfonij in Pija citre. Večkrat nastopajo tudi na prireditvah na Jezerskem.
Z možem sta živela mirno, srečno družinsko življenje, prežeto z glasbo. Decembra 2014 pa se je med lovom na gamsa Damjan v strmih in ledenih pobočjih Virnikovega Grintovca smrtno ponesrečil. Svet se ji je v trenutku porušil. Takrat je resno razmišljala o tem, da bi se preselila nazaj v kamniške konce, vendar so bili otroci navezani na Jezersko in staro mamo, pa je ostala. Tašči je izjemno hvaležna, da ji je takrat veliko pomagala pri varstvu otrok, občanom pa, da so ji nesebično priskočili na pomoč. »Mi je pa zelo všeč na Jezerskem. Ljudje so prijazni, tu se dobro počutim. Postala sem že prava Jezerjanka,« se nasmehne.
Osem let
Potem je prišla na Jezerskem pobuda, da bi se povezali z GŠ Kamnik. Na pobudo svetnika Primoža Murija so na seji občinskega sveta preverili možnosti, da bi Anica vsaj enkrat tedensko učila otroke na Jezerskem – in leta 2015 je bila tako podpisana pogodba o sodelovanju med GŠ Kamnik in Občino Jezersko. »Sedaj se jezerski otroci že osmo leto učijo petja in igranja na instrumente, kar omogoča kamniška glasbena šola, ki letos praznuje okrogli jubilej – 70-letnico delovanja.«
Besedilo: Alenka Brun
Foto: Gorazd Kavčič